Bugun...
Dolar: 3.9168
Euro : 4.8261

Konuk Yazar


Ammar Aksoy


Facebookta Paylaş

SABAHIN NİMETİ
Tarih: 03-08-2017 12:52:00 Güncelleme: 04-08-2017 15:58:00


Bismillahirrahmanirrahim

 

Son zamanlarda elimden geldiğince sabah namazından sonra uyumamaya ve kendimi dışarı atmaya çalışıyorum. Spor etkinlikleri yaparak günüme dinç bir şekilde başlıyorum. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim ve Peygamber Efendimiz sabah namazı ile ilgili bizleri düşündüren kelamlar etmişlerdir. Bu konuyu araştırmanızı tavsiye ederim. Allah’ın kelamı ve Peygamberin tavsiyelerinden sonra bir de bilimin Hikmetli tarafına da bakmamız gerekir. Misal, dünya gece kendini yeniler ve günün başlangıcında nimetlerini en taze şekilde insanlığa tekrar sunar. Bu nimetlerden ilk olarak ve en taze haliyle faydalanmak isteyen kişi sabah namazını eda ettikten sonra uyumamalı.

 

Devam etmeden önce biraz insan vücudunu tanımakta fayda var; İnsan vücudu, fiziksel ve kimyasal yapılardan oluşan bir sistemler bütünüdür.  Bildiğimiz üzere insan vücudunun ana birimi hücredir. Hücreler ve hücreler arası maddeler birleşerek dokuları oluşturur. Dokular, biçimsel ve işlevsel birimler olan organları oluşturur. İnsan vücudundaki temel sistemler; sinir, solunum, dolaşım ve sindirim sistemleri olarak sıralanabilir. Bu sistemler duygu, hareket ve beslenme gereksinimlerini yerine getirirler. İnsan vücudunun olağan büyüme ve gelişmesi sistemlerin ve sistemleri oluşturan her organın görevini yerine getirmesine bağlıdır. İnsan vücudundaki mucizevi özelliklere sahip olan solunum konusuna ağırlık vermek istiyorum. Akciğerde trilyonlarca oksijen kesecikleri vardır. Bu keseciklerde bulunan oksijen vücudun diğer organlarına yayılarak sistemin en sağlıklı şekilde çalışmasını sağlar. Yani o kesecikleri mümkün oldukça çok oksijenle doldurmamız gerekiyor, ancak böyle organlarımız en iyi şekilde görevlerini yerine getirebilir.

 

Şimdi tekrar başa dönelim. Dünya geceleri kendini yeniler ve günün başlangıcında nimetlerini en taze şekilde sunar dedik. Mü’min bir kişilik için gün, sabah namazı ile birlikte başlar. Ne hikmetlidir ki en yoğun ve taze oksijen güneş doğmadan önceki oksijendir. Vücudumuzun en sağlıklı şekilde çalışmasını istiyorsak sabah ilk günışığından önce doğa ile birleşmeliyiz ve üzerimize doğan güneşi görene kadar faydalanmalıyız ondan. Günümüze Allah ile buluşarak ve onun sunduğu nimetlerden yararlanarak başlarsak verimli bir gün geçirmenin garantisini de almış olacağız. Allah’ın himayesinde gün geçirmek asli görevimiz olması gerekir. Bu faaliyetler aynı zamanda nefsimizi terbiye etme mücadelesinde bize ziyadesiyle yardımcı olacaktır.

 

Velhasıl Kelam, şu an ümmet olarak değil sabahları dışarı çıkmayı, namaza bile kalkmakta zorlanıyoruz.  Diğer yandan Müslümanlara zulüm eden zihniyetler araştırmalarını yapıp Yaratıcının sunduğu nimetlerden sonuna kadar faydalanıyorlar. İman etmiyor bu insanlar ama amaçlarına ulaşmak için zamanlarını boşa tüketmiyorlar. Oysa bizim yol gösterici bir kitabımız var, neden yararlanmıyoruz ondan? Orada her şey yazıyor. Allah daha iyi anlayabilmemiz için mübarek Peygamberi elçisi olarak biz insanlara gönderdi. Bugün Almanya’da dışarı çıktığımda, bakın sabah namazından sonrasını anlatıyorum size, saat 05:00 İla 06:00 arası dışarısı cıvıl cıvıl oluyor. Burada hayat sabah namazı ile birlikte başlıyor ve burası Almanya, haçlı zihniyeti ile yönetilen bir yer. Çoğu Avrupa ülkesi bu durumda özellikle de almanlar. Alman hükümeti vatandaşına sabahları dışarı çıkmayı tavsiye ediyor. Bunu uygulamak için de gerekli düzenlemeleri yapıyor ve ortam hazırlıyor. Peki soruyorum size, ümmet ne yapıyor?

 

Sözümü, babamın bir özlü sözü ile bitirmek istiyorum. Lütfen okuyup üzerinde düşünün:

 

Günün nimetlerinden hakkıyla nasiplenemeyen, gecenin yenileyici hikmetinden payını alamaz. (Halil Aksoy)

 

Sağlıklı yaşam dileği ile Allah’a emanet olun. 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Suriyeli ressam Abdalla al Omari'den "Dünya Liderleri Mülteci Olsaydı"
  Suriyeli ressam Abdalla al Omari'den
 • Hepsi Birbirinden Güzel 20 Fotoğraf!
  Hepsi Birbirinden Güzel 20 Fotoğraf!
 • Erdoğan ve Trump Görüşmesi
  Erdoğan ve Trump Görüşmesi
 • Güzel Bir Çalışma
  Güzel Bir Çalışma
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Suriyeli ressam Abdalla al Omari'den "Dünya Liderleri Mülteci Olsaydı"
 2. Hepsi Birbirinden Güzel 20 Fotoğraf!
 3. Erdoğan ve Trump Görüşmesi
 4. Güzel Bir Çalışma
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mehmetçik 42 gündür aralıksız operasyonların sürdüğü Kato Dağı'nda kayak yaptı.
  Mehmetçik 42 gündür aralıksız operasyonların sürdüğü Kato Dağı'nda kayak yaptı.
 • Sarı-Bel: Bağ bahçe işlerinizin yeni yardımcısı
  Sarı-Bel: Bağ bahçe işlerinizin yeni yardımcısı
 • Devletin Verdiği Kitabı Nasıl Yırtarım Diye Ağlayan Küçük Kız
  Devletin Verdiği Kitabı Nasıl Yırtarım Diye Ağlayan Küçük Kız
 • ABD'de PKK'lılara Meydan Dayağı
  ABD'de PKK'lılara Meydan Dayağı
 • Adam Gayet Rahat Tavırlarla Yılan Besliyor
  Adam Gayet Rahat Tavırlarla Yılan Besliyor
 • MİLYONERDE AĞLATAN YARIŞMACI ESKİ JÖH NAİL ERDOĞAN SONUNA KADAR İZLEYİN
  MİLYONERDE AĞLATAN YARIŞMACI ESKİ JÖH NAİL ERDOĞAN SONUNA KADAR İZLEYİN
 1. Mehmetçik 42 gündür aralıksız operasyonların sürdüğü Kato Dağı'nda kayak yaptı.
 2. Sarı-Bel: Bağ bahçe işlerinizin yeni yardımcısı
 3. Devletin Verdiği Kitabı Nasıl Yırtarım Diye Ağlayan Küçük Kız
 4. ABD'de PKK'lılara Meydan Dayağı
 5. Adam Gayet Rahat Tavırlarla Yılan Besliyor
 6. MİLYONERDE AĞLATAN YARIŞMACI ESKİ JÖH NAİL ERDOĞAN SONUNA KADAR İZLEYİN
VİDEO GALERİ
YUKARI