Bugun...
Dolar: 3.9168
Euro : 4.8261

Konuk Yazar


Tayyar Özel


Facebookta Paylaş

Veli Olmak İsteyen Çalışmakla Veli Olabilir mi?
Tarih: 16-04-2017 16:18:00 Güncelleme: 16-04-2017 16:18:00


Veli Olmak İsteyen Çalışmakla Veli Olabilir mi?

Ellahu Teâlâ’nın selamı bereketi Hz Resulullah (s.a.v) in şefaati ve O’nun sevdiklerinin duaları sizlerle olsun. Evvela selam sonra kelam ile başlamak isteriz. Evliya veli kelimesinin çoğuludur. Veli lügatte dost, muhip, yardımcı manalarına gelir. Istılahta ise, nefsiyle mücadele ederek marifet ve ibadetlerle Hak Teâlâ’ya vasıl olmuş, O’nun manevi yakınlığına ermiş, dostluğunu kazanmış kimse demektir. Din ve tasavvuf istilahında ise; Ellah’ın kendilerini dost olarak seçtiği, keramet sahibi şeriat ehli mümin zatlardır. Evliyaullah tabiri ise Ellah ı sevenler, Ellah a dost olanlar, Ellah için sevişenler, Ellah için velayet yapanlar anlamlarına gelir. “Muhakkak ki Ellah’ın evliyasına (dostlarına), korku yoktur. Onlar, mahzun olmazlar, öyle değil mi? Onlar, âmenûdurlar (ölmeden evvel Ellah’a ulaşmayı dileyenlerdir) ve takva sahibi olmuşlardır. Onlara, dünya hayatında ve ahirette müjdeler (mutluluklar) vardır. Ellah’ın sözü değişmez. İşte O, fevz-ül azîmdir. (Yunus Suresi 62-64)
 
Veli Olmak İsteyen Çalışmakla Veli Olabilir mi?
 
Karşıgörüşler olmasına rağmen veliliğin kesbi olduğu, kişinin çalışmakla, kendisini ibadete verip ruhunu arındırmak suretiyle velayet merte­besine ulaşabileceği görüşütercih edilmiştir. Ellah'a inanıp O'ndan hak­kıyla korkan, dinin emirlerine sımsıkı sarılan, Şeriatıntekliflerini yerine getiren, İlâhîsınırlarıkoruyan, şüpheli nesnelerden kaçınmağa azamîdikkati gösteren herkes “Ellah dostu" sıfatınıkazanmağa sezadır.
 
Veliler Günah İşler mi?
 
Günahlardan masumiyet yalnız peygamberlerin –aleyhimus salâtu vesselam- hasselerindendir. Velilerin günah işlemediklerini iddia etmek küfürdür. Ancak, günah işlemekle günahlarda ısrar etmeyi birbirine ka­rıştırmamak gerekir. Veli günah işleyebilir ama günahta ısrar edemez. Ederse makamlarından alaşağıedilir.
Günah deyince aklımıza hemen fizik organlarla yapılan günahlar gelmemelidir. Zira dış organlarla günah işlemekten caydıran müeyyideler pek çoktur. Büyük tanınan zatlar her zaman kamunun gözetim baskısıal­tındadırlar. Bunun için onların durumları daha çok manevi açıdan değer­lendirilmelidir. Çünkügünah yalnız gözle görülen yasakları irtikâp et­mek değildir. Haset, çekememezlik, kibir, başkalarını beğenmeme, riya, desinler-duysunlar ve sâire gibi mücerret mefhumların ifade ettiği gibi; kalbîve vicdanîhislerin her biri de büyük günahlardandır ve bu kötüfiil­lerden peygamberlerden başkasıdoğrudan korunmamıştır. Yani bir pey­gamber için kibir söz konusu değildir, kibre kapılacağıan hemen İlâhîhimâye imdadına yetişerek kibir göstermesini engeller. Ama bir veli ki­birlendiği zaman böyle bir himâyeden mahrumdur. O, iradesi ile baş başa bırakılmıştır, her an nefsiyle çarpışma durumundadır. Ancak bu tür duy­gular velileri yükseldikleri mertebelerinden hemen indiremez. Velilikte nefisle mücadele esas ve süreklidir. Binâenaleyh bu gibi duygulara müptelâ kılınan ve kılınması muhakkak olan bir Ellah dostu hemen tövbeye başvurur, şeytandan Ellah'a sığınır. Nitekim A'râf suresinin 201. ayetinde mealen şöyle buyurulur." Takvaya erenler yok mu? Onlara, şeytan’dan herhangi bir arıza iliştiği zaman (Ellah'ın emir ve yasak et­tiği şeyleri) iyice düşünürler. Bir de bakarsın ki onlar (hakikati) görüp bilmişlerdir bile." Bu ayette Ellah Teâlâ, takvalarına, kendisinden hakkıyla korkmala­rına rağmen muttakilerin yani dostlarının Şeytanın vesvesesinden kurtulmayacaklarını, fakat iyice düşündüklerinde onun vesvesesini, idlâl ve iğvâsınıbertaraf edebileceklerini, dost saflarında kalabileceklerini açıkla­maktadır.

Tayyar Özel'İn Kaleminden '' Gönülden Gönüle Sohbetler''

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Suriyeli ressam Abdalla al Omari'den "Dünya Liderleri Mülteci Olsaydı"
  Suriyeli ressam Abdalla al Omari'den
 • Hepsi Birbirinden Güzel 20 Fotoğraf!
  Hepsi Birbirinden Güzel 20 Fotoğraf!
 • Erdoğan ve Trump Görüşmesi
  Erdoğan ve Trump Görüşmesi
 • Güzel Bir Çalışma
  Güzel Bir Çalışma
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Suriyeli ressam Abdalla al Omari'den "Dünya Liderleri Mülteci Olsaydı"
 2. Hepsi Birbirinden Güzel 20 Fotoğraf!
 3. Erdoğan ve Trump Görüşmesi
 4. Güzel Bir Çalışma
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mehmetçik 42 gündür aralıksız operasyonların sürdüğü Kato Dağı'nda kayak yaptı.
  Mehmetçik 42 gündür aralıksız operasyonların sürdüğü Kato Dağı'nda kayak yaptı.
 • Sarı-Bel: Bağ bahçe işlerinizin yeni yardımcısı
  Sarı-Bel: Bağ bahçe işlerinizin yeni yardımcısı
 • Devletin Verdiği Kitabı Nasıl Yırtarım Diye Ağlayan Küçük Kız
  Devletin Verdiği Kitabı Nasıl Yırtarım Diye Ağlayan Küçük Kız
 • ABD'de PKK'lılara Meydan Dayağı
  ABD'de PKK'lılara Meydan Dayağı
 • Adam Gayet Rahat Tavırlarla Yılan Besliyor
  Adam Gayet Rahat Tavırlarla Yılan Besliyor
 • MİLYONERDE AĞLATAN YARIŞMACI ESKİ JÖH NAİL ERDOĞAN SONUNA KADAR İZLEYİN
  MİLYONERDE AĞLATAN YARIŞMACI ESKİ JÖH NAİL ERDOĞAN SONUNA KADAR İZLEYİN
 1. Mehmetçik 42 gündür aralıksız operasyonların sürdüğü Kato Dağı'nda kayak yaptı.
 2. Sarı-Bel: Bağ bahçe işlerinizin yeni yardımcısı
 3. Devletin Verdiği Kitabı Nasıl Yırtarım Diye Ağlayan Küçük Kız
 4. ABD'de PKK'lılara Meydan Dayağı
 5. Adam Gayet Rahat Tavırlarla Yılan Besliyor
 6. MİLYONERDE AĞLATAN YARIŞMACI ESKİ JÖH NAİL ERDOĞAN SONUNA KADAR İZLEYİN
VİDEO GALERİ
YUKARI