Bugun...
Dolar: 3.7647
Euro : 4.7123

Konuk Yazar


Zafer Aslan


Facebookta Paylaş

MESELENİN ESASI
Tarih: 17-04-2017 13:43:00 Güncelleme: 17-04-2017 13:43:00


MESELENİN ESASI

       Türk milleti için büyük değişimin son virajına doğru hızla yaklaştığımız bu günlerde virajın dönümünde ne ile karşı karşıya kalacağımızı çok iyi öngörmemiz gerekiyor. Malum anayasa değişikliği oylandı ve son karar her zaman olduğu gibi büyük Türk milletine kaldı fakat ne kadar iyi biliyoruz değişimi, neyi ne kadar değiştireceğimizi ..
       Türkiye Cumhuriyeti anayasasında değişikliğe uğrayan 18 madde içerisinde hali hazırda uygulanmayan var mıydı demek aslında zor olmasa gerek. Değişen maddeler içerisinde vekil seçilme yaşının 25 den 18 e düşürülmesi veya seçimlerin 4 yıldan 5 yıla çıkarılması veya da cumhurbaşkanlığı ve vekil seçimlerinin aynı gün yapılması millet nezdinde çok bir gündem oluşturmadı. Partili cumhurbaşkanlığı maddesine bakacak olursak memlekette mevcut cumhurbaşkanının partisiz olduğunu düşünen kesim yok denilecek kadar azdır. Milletvekili seçimlerinde uygulanan %10 luk seçim barajının kaldırılmasını içeren madde zaten olması gereken gerçek demokrasi örneği olarak görülmelidir. A partisinin herhangi bir ilde %90 oy alıp da o milletvekilinin meclise giremediği , kendisini sözcü seçen vatandaşına sözcülük edemediği günleri hatırlamak zor olmasa gerek. Diğer bir madde OHAL yetkisinin cumhurbaşkanına aktarılmasını içeren madde. Milletimiz ve devletimiz için kara bir tarih olan 15 Temmuz gecesi devamında ilan edilen ve yaklaşık sekiz aydır sürdürülen ohal uygulamasının bizzat mevcut cumhurbaşkanının talimatı olmadığını söylemek açıkçası çocuk kandırmak gibi bir şey. Yani bu madde değişiminde de eskiye nazaran bu kadar gündemi meşgul edecek bir durum söz konusu değil gibi görünüyor. Kanun koymak değiştirmek ve kaldırmak , bütçe teklifleri , para basılmasına karar vermek , af çıkarmak , savaş ilanına karar vermek , uluslararası antlaşmaları onaylamak vs gene meclis iradesinde kalıyor. Yani bu ufak maddelerle değişen çok bir şey olmuyor.
        Asıl üzerinde kafa yorulması gereken maddeler ise yeni sistemde hükümeti cumhurbaşkanının kurması , bakanlar kurulunu cumhurbaşkanının ataması keza bakanları cumhurbaşkanının ataması ve cumhurbaşkanının yetkilerinin fazlalaştırılması gibi millet ve devlet bekasından çok kişisel çıkar ve menfaatlerin ön planda tutulmasına rahatlıkla zemin hazırlayıcı maddeler. Uygulanabilirliği çok fazla olmayacak gibi görünse de yeni anayasa sisteminde bu gibi durumlar için önlem olarak cumhurbaşkanın divana sevki ve cezalandırılması da yer alıyor ve zaten seçim hakkı millette olduğu için bu durumun önüne geçecek olan gene büyük Türk milletinin iradesi olacaktır. Ve millet tercihine güvenmekten başka bir seçeneğimiz olmadığı kanaati beslemek en doğru davranış olacaktır. Zaten Nisan 2017 referandum seçimlerinde millet sadece bu bahsi geçen maddelerin yürürlüğe geçip geçmemesini oylayacak ve asıl kararını eğer referandumdan evet geçerde bir erken seçim kararı alınmazsa 2019 yılı cumhurbaşkanlığı ve genel meclis seçimlerinde verecektir.
Nisan 2017 referandum seçimlerinde evet kararı üstün gelir ise eğer mevcut yönetim sistemimizde legal veyahut illegal olarak zaten çoğu madde işler durumda değil mi diye de düşünmek gerekir. Cumhurbaşkanın birden fazla yardımcı atayabileceği maddeye bakarsak mevcutta adı cumhurbaşkanı danışmanı olan makama siyasetle uzaktan yakından alakası olmayan hayatında top çevirmekten başka bir yeteneği olmayan adamlardan eş dost akrabaya kadar zaten atanmamış mıydı ? Cumhurbaşkanının kabineyi belirleyecek olacağı maddeye bakacak olursak mevcut sistemimizde bırakın bakanları; Türkiye Cumhuriyeti başbakanı fikriyat olarak ters düştüğü için alenen görevden alınmamış mıydı? Cumhurbaşkanının partili olacağı maddeye bakmaya gerek bile var mı ? Yani zaten çoğu madde aslen yürürlükte olmasa bile zaten uygulama da değil mi ? Onun için önümüzde ki süreçte önemli olan başkanlık sisteminin evet ya da hayır alacağından çok çıkan sonuca göre belirlenecek stratejilerdir. Eğer ki evet kabul görürse bu kez milletimiz en güvendiği liderini seçerek devlet refahını sağlamaya çalışacak tam tersine hayır kabul görürse mevcut sistemi nasıl daha ileriye götürülebileceğinin yolları aranacaktır.
       Türk milleti kendisini en iyi yönetecek , devlet ve milletini dünya siyasi platformunda en iyi temsil edebilecek , refah seviyesini en üstlere taşıyabileceğine inandığı liderini veya yönetim sistemini seçecek ferasete sahiptir. Seçimlerin ardından ise muhalefet olanından destekleyenine kadar ne sonuç çıkmış ise devlet geleneklerine göre seçim sonucunu sahiplenmek ve sonuca saygı duymak en erdemli duruş olacaktır.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Suriyeli ressam Abdalla al Omari'den "Dünya Liderleri Mülteci Olsaydı"
  Suriyeli ressam Abdalla al Omari'den
 • Hepsi Birbirinden Güzel 20 Fotoğraf!
  Hepsi Birbirinden Güzel 20 Fotoğraf!
 • Erdoğan ve Trump Görüşmesi
  Erdoğan ve Trump Görüşmesi
 • Güzel Bir Çalışma
  Güzel Bir Çalışma
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Suriyeli ressam Abdalla al Omari'den "Dünya Liderleri Mülteci Olsaydı"
 2. Hepsi Birbirinden Güzel 20 Fotoğraf!
 3. Erdoğan ve Trump Görüşmesi
 4. Güzel Bir Çalışma
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mehmetçik 42 gündür aralıksız operasyonların sürdüğü Kato Dağı'nda kayak yaptı.
  Mehmetçik 42 gündür aralıksız operasyonların sürdüğü Kato Dağı'nda kayak yaptı.
 • Sarı-Bel: Bağ bahçe işlerinizin yeni yardımcısı
  Sarı-Bel: Bağ bahçe işlerinizin yeni yardımcısı
 • Devletin Verdiği Kitabı Nasıl Yırtarım Diye Ağlayan Küçük Kız
  Devletin Verdiği Kitabı Nasıl Yırtarım Diye Ağlayan Küçük Kız
 • ABD'de PKK'lılara Meydan Dayağı
  ABD'de PKK'lılara Meydan Dayağı
 • Adam Gayet Rahat Tavırlarla Yılan Besliyor
  Adam Gayet Rahat Tavırlarla Yılan Besliyor
 • MİLYONERDE AĞLATAN YARIŞMACI ESKİ JÖH NAİL ERDOĞAN SONUNA KADAR İZLEYİN
  MİLYONERDE AĞLATAN YARIŞMACI ESKİ JÖH NAİL ERDOĞAN SONUNA KADAR İZLEYİN
 1. Mehmetçik 42 gündür aralıksız operasyonların sürdüğü Kato Dağı'nda kayak yaptı.
 2. Sarı-Bel: Bağ bahçe işlerinizin yeni yardımcısı
 3. Devletin Verdiği Kitabı Nasıl Yırtarım Diye Ağlayan Küçük Kız
 4. ABD'de PKK'lılara Meydan Dayağı
 5. Adam Gayet Rahat Tavırlarla Yılan Besliyor
 6. MİLYONERDE AĞLATAN YARIŞMACI ESKİ JÖH NAİL ERDOĞAN SONUNA KADAR İZLEYİN
VİDEO GALERİ
YUKARI